Daty: Prehistoria

by 14:59 0 komentarze

DATY
czyli "najgorsze co może być, nie jestem w stanie tego zapamiętać...!"

Pomysł na ten cykl wpadł mi do głowy podczas nauki na kolejny sprawdzian z zakresu historii (kiedy po raz kolejny wypisałam sobie całą stronę dat, zamiast kilku najważniejszych - tak to już mają humaniści). Lubię sobie odświeżać wiedzę. Słyszałam kiedyś, że aby zapamiętać słówko z obcego języka, trzeba je usłyszeć ponad 50 razy. Oczywiście nie jest to wymóg. Czasami zapamiętamy coś za pierwszym razem, a coś innego widzimy 500 razy i nadal nie wiemy, o co chodzi. Ale zastanówmy się, czy słowa tak... prymitywne? jak "yes - tak" czy "no - nie" pamiętamy dlatego, że są takie proste? W wielu językach zebrać można całą masę słów, które mają trzy litery, a jednak nie wszystkie znamy. Po prostu słowa pokroju "tak" używamy codziennie. Gdybyśmy słowo "mammal - ssak" słyszeli pięć razy dziennie, to każdy znałby je tak dobrze jak "good morning" czy "Christmas". Ale do rzeczy - do tego odświeżania wiedzy. Bardzo lubię tworzone przeze mnie notatki, bo są czymś w rodzaju kwintesencji działu. Czasami, choćby w weekend czy ferie, jestem w stanie przeczytać je sobie i w ten sposób coś utrwalać. Możemy na każdy sprawdzian uczyć się osiem godzin, ale nie zapamiętamy wszystkiego. Nauka to powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie.
Te wpisy przydadzą się być może osobom przygotowującym się do sprawdzianu/matury, może komuś kto po prostu chciałby poczytać o historii. A i mnie się przydadzą, nie ukrywam: powtarzalność i systematyka.
Po co uczyć się dat? To naturalne pytanie każdego, kto tego nie lubi. Mogę Wam jednak na własnym przykładzie obiecać, że to się przyda. To najlepszy sposób na uporządkowanie wiedzy historycznej, i nie tylko. Kiedy wiem, że ważne wydarzenie dla jednej cywilizacji miało miejsce w roku 500, przypominam sobie, że już skądś tą datę znam, bo wtedy wydarzyło się coś także na drugim końcu świata, co pozwala mi łączyć fakty i umiejscawiać w czasie przemiany na każdym kontynencie.
Będę wybierała dany okres czasu i wypisywała daty, ważniejsze(wyróżnione) i mniej, z tego właśnie okresu. Zacznę już teraz. A skoro zaczynać, to od prehistorii byłoby najstosowniej.


PREHISTORIA - DATY
4 mln lat p.n.e - datowane pojawienie się australopiteka w Afryce Wschodniej
2,5 mln lat p.n.e - początki kształtowania się gatunków Homo- na Ziemi
około 130 tys. lat p.n.e - początek ekspansji pierwszych ludzi poza Afrykę
100 tys. lat p.n.e - "starsza epoka kamienia" - paleolit (data symboliczna)
40 tys. lat p.n.e - według badań, wówczas pierwsi homo sapiens pojawili się w Polsce
40-30 tys. lat p.n.e - zniknięcie Neandertalczyków (ciekawe o tyle, że zniknęli, gdy pojawili się homo sapiens - ich zniknięcie nadal budzi wiele kontrowersji)
30 tys. lat p.n.e - dotarcie ludzi na tereny współczesnej Ameryki przez "lodowe pomosty"
15 tys. lat p.n.e - okres przyjmuje się za powstanie malowideł w jaskini Lascaux
12 tys. lat p.n.e - koniec Epoki Lodowcowej
9000r.p.n.e - początek epoki neolitu
8000r.p.n.e - powstanie najstarszej osady świata (w Jerychu)
4000 r.p.n.e - początek cywilizacji Sumerów (wówczas wynaleźli oni pismo)
                    - narodziny cywilizacji egipskiej
3500 r.p.n.e - początek epoki brązu
                    - powstanie egipskiego pisma (hieroglifów)
                    - umowne początki starożytności

Dajcie znać, czy przydało się na sprawdzian ;)

A.

Developer

Mieszkam w Polsce, moją największą pasją jest historia. Uwielbiam także podróżować, pisać, gotować, czytać oraz wkręcać się w nowe filmy i seriale. Kocham zwierzęta i jestem wegetarianką. Garść informacji o blogu znajdziesz

  • TUTAJ

    0 komentarze:

    Prześlij komentarz